Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza – czy to działa?

4.5
(2)

Chociaż głównym zadaniem klimatyzatorów jest chłodzenie, wiele z nich może służyć również do ogrzewania, wentylowania i osuszania powietrza.

To jednak nie wszystko – nowoczesne modele klimatyzatorów przenośnych pełnią funkcję oczyszczacza powietrza, przynosząc ulgę alergikom i pozbywając się szkodliwych zanieczyszczeń.

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza – czy warto

Spis treści


 1. Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza – sposób działania, wykorzystywane filtry
 2. Czy warto kupić klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza?
 3. Jonizacja w klimatyzacji
 4. Lampa UV w klimatyzacji

5. Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza – lepszy przenośny czy split
6. Klimatyzatory przenośne z funkcją oczyszczania powietrza – popularne modele
7. Klimatyzatory split z funkcją oczyszczania powietrza – popularne modele
8. Co wpływa na pogorszenie powietrza w domu?

Podsumowanie

Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza – sposób działania

Klimatyzator przenośny z oczyszczaczem powietrza z pozoru nie różni się niczym od „zwykłej” klimatyzacji. Posiada te same elementy, tj. wentylator, sprężarkę i wymienniki ciepła, a (w przypadku klimatyzatora przenośnego) ogrzane powietrze usuwa z pomieszczenia za pomocą rury wyrzutowej.

W czym tkwi zatem różnica? Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza jest wyposażony w filtry zatrzymujące zanieczyszczenia, w tym alergeny: sierść, kurz, pyłki roślinne, pyły smogowe, etc. Ale czy każdy klimatyzator przenośny z filtrem powietrza działa tak samo? Nie, wszystko zależy od rodzaju użytego filtra. Najbardziej skuteczny w usuwaniu zanieczyszczeń będzie klimatyzator przenośny z filtrem HEPA. 

Funkcja oczyszczania w klimatyzacji działa niezależnie od trybu pracy. Może działać podczas chłodzenia, wentylacji, osuszania lub ogrzewania. 

Jak działa klimatyzator z funkcją oczyszczacza powietrza schemat ranking-klimatyzatorow.pl

Za oczyszczanie powietrza odpowiedzialny jest przede wszystkim filtr HEPA. Dlatego jeśli zależy Ci na tej funkcji to koniecznie wybierz klimatyzator przenośny z filtrem HEPA. Jego obecność w klimatyzatorze już w zupełności wystarczy do odfiltrowania powietrza ze szkodliwych cząsteczek.  

Filtr HEPA/EPA (wysoce skuteczny cząsteczkowy filtr powietrza) pochłania do 99,995% zanieczyszczeń i alergenów, w tym smogowych pyłów zawieszonych, pyłków roślin, niektórych bakterii i wirusów.

Filtr HEPA/EPA jest zbudowany z cienkich arkuszy z mikroskopijnymi włóknami w kształcie harmonijki, które mogą  zatrzymać cząsteczki o wielkości 0,3 mikrona. 

Dzięki temu klimatyzator z funkcją oczyszczania z filtrem HEPA jest polecany dla alergików i astmatyków

Filtr HEPA do klimatyzatora Fersk Vind 2 Wifi HEPA

Filtr HEPA do klimatyzatora przenośnego Fersk Vind 2 WiFi HEPA, Źródło: homespot.pl

Całkowitą skuteczność filtracji określa poniższa klasyfikacja:

 • EPA E10 – 85%
 • EPA E11 – 95%
 • EPA E12 – 99,5%
 • HEPA H13 – 99,95%
 • HEPA H14 – 99,995%

Filtry HEPA/EPA powinniśmy odkurzać min. raz w miesiącu, by zwiększyć ich żywotność. Warto pamiętać, że klimatyzator przenośny z filtrem HEPA będzie miał nieco zmniejszony przepływ powietrza. 

Jakie jeszcze filtry znajdziemy w klimatyzatorach z funkcją oczyszczaczania?

 • Filtr wstępny znajdujący się tuż pod pokrywą zewnętrzną klimatyzatora zatrzymuje większe alergeny, np. kurz czy drobną sierść. Wymaga regularnego czyszczenia, by osiadłe cząstki nie zmniejszały przepływu powietrza.
Klimatyzator przenośny Lindab LIN-12LHPB/KA tył wraz z filtrem wstępnym

Klimatyzator przenośny Climative AC35-S tył wraz z filtrem wstępnym, Źródło: www.climative.eu

 • Filtr węglowy – Składa się z granulek węgla aktywnego, pochłania brzydkie zapachy i szkodliwe gazy, w tym amoniak, benzen czy formaldehyd. Zdecydowanie częściej wyposażone w filtr węglowy są samodzielnie oczyszczacze powietrza
Filtr węglowy do oczyszczacza klarta homespot.pl

Filtr węglowy do oczyszczacza Klarta, Źródło: www.homespot.pl

 • Filtr elektrostatyczny – Posiada naładowaną ujemnie powierzchnię, dzięki czemu przyciąga naładowane dodatnio cząstki zanieczyszczeń. Filtr ten nie jest jednak tak skuteczny jak filtr HEPA.
Filtr elektrostatyczny w klimatyzatorach

Uniwersalny filtr elektrostatyczny

 •  Filtr katechinowy –Neutralizuje wirusy, bakterie, roztocza kurzu domowego, a dodatkowo posiada właściwości usuwające brzydkie zapachy. Wszystko dzięki katechinom – związkom polifenolowym, występującym naturalnie np. w zielonej herbacie.
 • Filtr z witaminą C – Ma on wg producentów emitować witaminę C, która wchłania się przez ludzką skórę, zapewniając ochronę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, stymulując produkcję kolagenu oraz zmniejszając poziom stresu. Nie bierze udziału w oczyszczaniu powietrza, co powinno być najbardziej istotne.
 • Filtr z jonami srebra – Wykorzystano tutaj właściwości bakteriobójcze srebra, które działa toksycznie dla mikroorganizmów. Katalityczne właściwości srebra sprawiają, że materiał genetyczny komórek zanieczyszczeń, np. bakterii i grzybów, ulega utlenieniu i są one neutralizowane.

Jonizacja w klimatyzacji

Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza, prócz filtrów może również wykorzystywać jonizację.

Wszystkie znajdujące się w powietrzu cząsteczki posiadają swój ładunek elektryczny dodatni lub ujemny. Zanieczyszczone powietrze jest pełne jonów dodatnich, a proces jonizacji ma na celu zneutralizowanie ich za pomocą jonów ujemnych.

W ten sposób ładunek elektryczny zanieczyszczeń, np. pyłków czy kurzu, zostaje zmieniony i powoduje ich osiadanie na podłodze czy meblach.

Nie jest to jednak ich usunięcie, a jedynie zneutralizowanie i wymaga mechanicznego usunięcia cząsteczek z powierzchni. 

Jonizacja nie wpływa na współczynnik CADR klimatyzatora, a więc nie podnosi jego wydajności, co może oznaczać, że jej zastosowanie nie jest uzasadnione.

Lampa UV w klimatyzacji

Lampy UV wykazują działanie antybakteryjne i antywirusowe, dlatego są wykorzystywane w placówkach medycznych w postaci specjalistycznego sprzętu o bardzo dużej mocy. Diody UV-C wykorzystywane w klimatyzatorach z funkcją oczyszczania są zbyt małe i mają zbyt małą moc, by efektywnie oczyszczać powietrze. Eliminują jedynie te zanieczyszczenia, które wniknęły do urządzenia i osiadły na filtrach.

Producenci wykorzystują diody UV-C LED, by podnieść wartość marketingową klimatyzatorów, jednak nie jest to skuteczne rozwiązanie dla użytkownika chcącego uzyskać wysoki poziom oczyszczania powietrza.

Czy warto kupić klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza?

Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje oczekiwania względem urządzenia. Klimatyzator przenośny z filtrem powietrza, będzie dobrym wyborem dla alergików i osób, w których otoczeniu występuje problem smogu. 

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza będzie dobrym wyborem dla alergików zmagających się z sezonową alergią na pyłki roślin. Taki klimatyzator z filtrem HEPA musi mieć jednak wysoką wydajność CADR, którą producenci klimatyzatorów niestety rzadko prezentują. 

Wyjątkiem na rynku jest m.in. marka Fersk i klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WIFI HEPA, którego wydajność CADR jest określona przez producenta jako 250-290 m³/h, a więc porównywalnie z popularnymi oczyszczaczami powietrza.

Filtr HEPA w klimatyzatorze Fersk Vind 2 WiFi HEPA, Źródło: fersk.pl

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WIFI HEPA to urządzenie 5 w 1 – chłodzi, ogrzewa, wentyluje, osusza i oczyszcza powietrze. 

Dzięki filtrowi HEPA wyłapuje on alergeny, bakterie, wirusy i pyły zawieszone, natomiast filtr wstępny zatrzymuje większe zanieczyszczenia, takie jak sierść.

Zobacz recenzję Fersk Vind 2 WIFI HEPA

Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza – lepszy przenośny czy split?

Klimatyzacja stacjonarna skutecznie usuwa zanieczyszczenia, ale nie każdy może pozwolić sobie na jej montaż. 

Montaż w bloku wymaga zgody spółdzielni mieszkaniowej, a w przypadku kamienicy często również konserwatora zabytków.

Przenośny klimatyzator z oczyszczaczem powietrza można natomiast zamontować bez uzyskiwania  zezwoleń, ze względu na brak ingerencji w strukturę budynku. Taki montaż wykonamy samodzielnie, więc nie ponosimy kosztów zatrudnienia ekipy montażowej, ponadto odpada konieczność dokonywania przeglądów.

Zalety klimatyzatorów split

 • Optymalna temperatura w krótkim czasie
 • Łatwość obsługi
 • Cichsza praca (niż w przypadku klimatyzatorów przenośnych)
 • Mniejsze zużycie energii (jw.)

Wady klimatyzatorów split

 • Duży jednorazowy wydatek
 • Płatny, inwazyjny montaż
 • Konieczność uzyskania zgody na montaż
 • Koszty przeglądów

Cena klimatyzatorów split

Wyższa moc chłodzenia to z reguły droższe urządzenie. Klimatyzator typu split z jednostką naścienną to koszt 2-7 tys. zł, natomiast w przypadku jednostki przysufitowej lub przypodłogowej cena potrafi wynieść nawet 14 tys. zł.

Klimatyzator domowy, klimatyzator pokojowy, klimatyzator typu split

Klimatyzator SPLIT (z jednostką zewnętrzną)

Zalety klimatyzatorów przenośnych

 • Mobilność, niewielki rozmiar
 • Niższa cena
 • Łatwy, samodzielny montaż
 • Nie jest konieczne uzyskanie zgody spółdzielni mieszkaniowej

Wady klimatyzatorów przenośnych

 • Niższa wydajność chłodzenia
 • Wyższe zużycie prądu
 • Rura wyrzutowa instalowana w oknie/drzwiach balkonowych

Cena klimatyzatorów przenośnych

Podobnie jak w przypadku klimatyzatorów split, cena urządzeń przenośnych zależy przede wszystkim od mocy chłodzenia.

Ceny wahają się w przedziale 1-3 tys. zł.

Klimatyzatory przenośne z funkcją oczyszczania powietrza - popularne modele

1. Fersk Vind 2 WiFi HEPA

Ten klimatyzator przenośny z funkcją oczyszczania to 5 funkcji w 1 urządzeniu – chłodzenie, ogrzewanie, oczyszczanie, osuszanie i wentylacja. Dzięki niemu utrzymasz idealny mikroklimat w pokoju o powierzchni maks. 43 m².

Gęste włókna polimerowe w filtrze HEPA AllergyProtect to skuteczna bariera dla mikrocząsteczek takich jak alergeny roślinne i zwierzęce, kurz, wirusy, bakterie, roztocza i smog.

Fersk Vind 2 Wifi Hepa klimatyzator przenosny z funkcja oczyszczania w dwoch kolorach

 

 

 • Moc chłodnicza: 3,5 kW
 • Polecany do powierzchni maks. 43 m²
 • Przepływ powietrza 380 m³/h
 • Filtr HEPA AllergyProtect
 • Filtr wstępny

Filtr HEPA klimatyzatora przenośnego Fersk Vind 2 Wifi HEPA, zdjęcie własne ranking-klimatyzatorow.pl

Filtr hepa w klimatyzatorze Fersk Vind 2 wifi hepa

2. Whirlpool PACW29COL

Ten model klimatyzatora przenośnego potrafi chłodzić, osuszać, oczyszczać i wentylować powietrze. Dzięki swojej mocy na poziomie 2,8 kW nadaje się do pomieszczeń o powierzchni maks. 35 m². 

Jak na klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza przystało, Whirlpool PACW29COL jest wyposażony w filtr HEPA, który wychwytuje mikroskopijne zanieczyszczenia, w tym alergeny.

Klimatyzacja przenośna Whirlpool PACW29COL materiały producenta
 • Moc chłodnicza: 2,8 kW
 • Polecany do powierzchni maks. 35 m²
 • Przepływ powietrza: 280 m³/h
 • Filtr HEPA
 • Filtr wstępny

Filtr powietrza znajdujący się w klimatyzatorze Whirlpool PACW29COL, zdjęcie własne ranking-klimatyzatorow.pl

Filtr a la HEPA w klimatyzatorze Whirlpool PACW29COL

3. Fral Super Cool FSC03 - mały klimatyzator do przyczepy campingowej

Ten niewielki model klimatyzatora przenośnego idealnie nadaje się do kamperów, namiotów, przyczep campingowych oraz małych pomieszczeń. Jest to klimatyzator wielofunkcyjny – nie tylko ochłodzi, ale i ogrzeje, oczyści i nawilży powietrze.

Można postawić go poza pomieszczeniem, by podawał schłodzone powietrze rurą, tym samym zostawiając hałas na zewnątrz i nie zajmując niepotrzebnie miejsca.

Dzięki filtrom HEPA, wstępnemu i węglowemu, ten niewielki klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza skutecznie pozbędzie się zanieczyszczeń.

FRAL-SUPER-COOL-FSC03-w-kamperze
 • Moc chłodnicza: 0,8 kW
 • Polecany do przyczepy campingowej
 • Przepływ powietrza: 153 m³/h
 • Filtr HEPA
 • Filtr węglowy
 • Filtr wstępny

Filtry w klimatyzatorze Fral Super Cool FSC 03,
Źródło: uni-lux.eu/fral-super-cool-fsc03

Co wpływa na pogorszenie powietrza w domu?

Chorują nie tylko mieszkańcy, ale i domy – powstało nawet określenie „syndrom chorego budynku”, które wskazuje na liczne problemy z budynkami mieszkalnymi.

Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się:

 • brak prawidłowej cyrkulacji powietrza,
 • syntetyczne materiały budowlane i wykończeniowe,
 • elementy wyposażenia,
 • palenie tytoniu w pomieszczeniach,
 • gotowanie,
 • roztocze kurzu i pleśń,
 • cząsteczki smogowe.
syndrom chorego budynku, żródło: techpedia.pl
Syndrom chorego budynku, grafika www.techpedia.pl

Wiosną i latem do tej listy możemy dopisać alergeny wziewne pochodzenia roślinnego, np. pyłki traw, które przedostają się do mieszkań i obniżają komfort życia alergików.

Jeśli połączymy to z letnim upałem, powstaje niezbyt przyjemna mieszanka – na szczęście istnieją urządzenia, które jednocześnie chłodzą i oczyszczają powietrze.

Klimatyzator przenośny z oczyszczaczem powietrza jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na alergie, astmę lub chcą po prostu zadbać o stan powietrza w domu i korzystny mikroklimat, przy jednoczesnym chłodzeniu.

Podsumowanie

Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza to bardzo dobre rozwiązanie dla alergików, osób cierpiących na astmę lub dla tych, którzy chcą po prostu zadbać o jakość powietrza w swoim domu. 

Polecamy te klimatyzatory, które wykorzystują filtry HEPA/EPA, zatrzymujące cząsteczki o wielkości 0,3 mikrona, co oznacza, że pochłaniają do 99,995% zanieczyszczeń i alergenów (pyłów zawieszonych, pyłków roślin, niektórych bakterii i wirusów).

Do wyboru mamy klimatyzatory split oraz przenośne – w zależności od aktualnych oczekiwań. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego warto zapoznać się z naszymi rankingami klimatyzatorów.

Spodobała Ci się recenzja? Oceń Nas 🙂

Średni wynik 4.5 / 5. Ilość głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił tej recencji. Bądź pierwszy!

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Udostępnij!

Przykro nam, że nie spodobał Ci się nasz artykuł

Chcemy go poprawić

Powiedz nam, co powinniśmy zmienić?

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza – czy to działa?

Jeden komentarz do “Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza – czy to działa?

 1. Klimatyzator z oczyszczaczem a może oczyszczacz z klimatyzatorem niezależenie od tego jak będziemy nazywać ów urządzenie z pewnością będzie to idealne rozwiązanie dla każdego
  Oszczędność czasu pieniędzy i miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przewiń na górę