Klimatyzator z funkcją grzania – ranking opłacalnych klimatyzatorów

3.5
(22)

Nowoczesne klimatyzatory przenośne to często urządzenia4w1, a nawet 5w1, wyposażone nie tylko w funkcje chłodzenia, osuszania, wentylacji, ale także ogrzewania, a nawet oczyszczania powietrza. Ogrzewanie klimatyzacją może być dobrym rozwiązaniem w trakcie łagodniejszych zim czy okresów przejściowych. Jak taki sposób ogrzewania wygląda w praktyce? Jakie klimatyzatory opłaca się kupić?

Klimatyzator typu split Hyundai z funkcją ogrzewania

Klimatyzator z funkcją grzania, czy warto?

  • W przypadku ogrzewania pomieszczeń najważniejszym parametrem, który dobrze obrazuje opłacalność jest tzw. współczynnik sprawności cieplnej COP. Mówi on o tym, ile energii cieplnej dane urządzenie jest w stanie wytworzyć z 1 kW energii elektrycznej.
  • Aby wyliczyć współczynnik COP, należy podzielić maksymalną moc grzewczą sprzętu, np. 3,2 kW przez ilość kW prądu pobranego ze źródła zasilania, np. 1,23 kW. 
    EER = 3,2 kW/1,23 kW = 2,6
  • W przypadku klimatyzatorów typu split, charakteryzujących się wyższą kulturą pracy, współczynnik ten może sięgać 3,5. Niektóre urządzenia, wyposażone w sprężarkę inwerterową, mogą uzyskiwać jeszcze wyższe parametry. W przypadku klimatyzatorów przenośnych współczynnik COP oscyluje zwykle wokół 2,6. Naturalnie im wyższy współczynnik, tym bardziej opłacalne w eksploatacji będzie dane urządzenie.

Dobrze ilustruje to poniższa tabela

Typ urządzeniaMoc grzewcza urządzeniaPobór prąduCOPDzienny koszt eksploatacjiSezonowy koszt eksploatacji (4 mies.)Łączny koszt klimatyzacji (koszt zakupu + sezon użytkowania)
Klimatyzator przenośny3,3 kW (np. Fersk Vind 2 )1,25 kW2,641,25 kW x 8 h x 0,6 zł = 6 zł6 zł x 120 dni = 720 zł2000 zł + 720 = 2720 zł
Klimatyzator naścienny2,9 kW (np. Sharp AY-AP9KR0,8 kW3,630,8 kW x 8 h x 0,6 zł = 3,84 zł3,84 zł x 120 dni = 460,8 zł2250 zł + 460,8 zł + 500 zł (montaż) = 3210,80 zł
Klimatyzator naścienny z inwerterem3,81 kW (np. Gree Amber Standard Black)0,98 kW3,80,98 kW x 8 h x 0,6 zł = 4,7 zł4,7 zł x 120 dni = 564,48 zł3434 zł + 564,48 zł + 500 zł (montaż) = 4498,48 zł

 

  • Koszty ogrzewania mieszkań klimatyzacją mogą być dość niskie. Dla porównania stosunek w grzejnikach elektrycznych stosunek mocy grzewczej do pobranej wynosi 1:1. W klimatyzatorach jest to min. 2,5:1.
  • W przypadku domów być dość niskie, o tyle przy ogrzewaniu domu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła czy nawet ogrzewanie gazowe. Klimatyzatory sprawdzą się jako dodatkowe źródła ciepła, nie zastąpiwszy jednak standardowych rozwiązań.

Ranking klimatyzatorów z funkcją grzania

Klimatyzator przenośny z funkcją ogrzewania ranking

Wśród klimatyzatorów do ogrzewania domu wyróżniamy zarówno urządzenia mobilne, jak i droższe, ale bardziej efektywne urządzenia naścienne. Te pierwsze są dostępne od ręki i możemy je w każdej chwili przenieść lub schować. Te drugie wiążą się z remontem – wierceniem w ścianach i elewacji budynku.

Klimatyzatory przenośne z funkcją grzania - ranking

1. Fersk Vind 2 WiFi HEPA – dostępny od 1999 zł

Fersk Vind 2 Wifi Hepa klimatyzator przenosny z funkcja oczyszczania w dwoch kolorach

Moc chłodnicza / moc grzewcza

3,52 kW (3,21 kW z filtrem HEPA) / 3,3 kW

Rekomendowana powierzchnia

43 m²

Przepływ powietrza

400 m³/h

Zakres temperatur dla chłodzenia i grzania

16-31 / 16-31 °C

Pobór mocy

1,35 kW / 1,5 kW

Funkcje:

Oczyszczanie powietrza (filtr wstępny oraz filtr HEPA Allergy Protect), tryb auto, timer, funkcja swing, Wi-Fi i sterowanie mobilne, pilot

2. Warmtec Morso KP53W – dostępny od 2699 zł

Klimatyzator przenośny Warmtec KP53 Morso przód bok

Moc chłodnicza / moc grzewcza

5,3 /3,8 kW

Rekomendowana powierzchnia

60 m²

Przepływ powietrza

480 m³/h

Zakres temperatur dla chłodzenia i grzania

16-31 / 16-31 °C

Pobór mocy

2 kW / 1,7 kW

Funkcje:

Panel ControlBox do podłączenia klimatyzatora na zewnątrz, 3 prędkości nawiewu, tryb auto, timer, brak funkcji swing, brak Wi-Fi i zdalnego sterowania

Czołówka wśród klimatyzatorów przenośnych pod względem oferowanych przez nie mocy. W tym przypadku jest to aż 5,3 kW w trybie chłodzenia i 3,8 kW w trybie ogrzewania powietrza.  Klimatyzatory Warmtec serii Morso umożliwiają również podłączenie sprzętu na zewnątrz (np. na balkonie) za pomocą specjalnego panelu Controlbox. Niestety w parze z imponującą mocą i oferowanymi funkcjami idzie również wysoka cena zakupu i eksploatacji – pobór mocy sięga tu 1,7 kW.

3. Fral Supercool FSC14.2 – dostępny od 2990 zł

Przód klimatyzatora przenośnego Fral Supercool FSC 14.1

Moc chłodnicza / moc grzewcza

4 /4 kW

Rekomendowana powierzchnia

49 m²

Przepływ powietrza

480-550 m³/h

Zakres temperatur dla chłodzenia i grzania

17-30 / 15-25 °C

Pobór mocy

1,53 / 1,29 kW

Funkcje:

Panel sterujący i możliwość podłączenia na zewnątrz, możliwość podłączenia dwóch rur, 3 prędkości nawiewu, tryb auto, timer, funkcja swing, Wi-Fi i zdalne sterowanie (opcjonalnie)

Fral FSC14.2 oferowany jest w kilku wariantach – do wyboru mamy wersję podstawową, wersję z Wi-Fi oraz z Wi-Fi i dodatkowym plenum (najdroższy wariant oznaczony SC). Klimatyzator ten posiada również imponującą moc grzewczą, sięgającą 4 kW. Jest ona więc wyższa niż w niejednym klimatyzatorze typu split. Ogromny jest też przepływ powietrza, dlatego tez możemy mieć pewność, że Fral szybko schłodzi rozgrzane powierzchnie.

Klimatyzatory typu split z funkcją ogrzewania – ranking

Ilustracja klimatyzatora typu split Canva

1. Gree Amber Standard Black (inwerterowy) – dostępny od 3434 zł

Gree Amber Standard różne kolory

Moc chłodnicza / moc grzewcza

3,50 / 3,81 kW

Rekomendowana powierzchnia

43 m²

Przepływ powietrza

390 – 680 m³/h

Zakres temperatur dla chłodzenia i grzania

16 – 30 °C

Pobór mocy

0,95 / 0,98 kW

Funkcje:

Jonizacja, opcjonalnie filtry mechaniczne, 7 prędkości nawiewu, timer WiFi i sterowanie mobilne, pilot

2. Rotenso Versu Mirror 3,5 kW (inwerterowy) – dostępny od 4199 zł

Rotenso Versu Mirror

Moc chłodnicza / moc grzewcza

3,52 / 3,81 kW

Rekomendowana powierzchnia

43 m²

Przepływ powietrza

240 – 558 m³/h

Zakres temperatur dla chłodzenia i grzania

17 – 32 °C / 0 – 30 °C

Pobór mocy

1,034 / 1,03 kW

Funkcje:

Jonizacja, opcjonalnie filtry mechaniczne, filtr HEPA, filtr elektrostatyczny, Wi-Fi, czujnik zmierzchu, timer, funkcja swing

 

3. Sharp AY-AP9KR / AE-A9KR – dostępny od 2250 zł

Sharp AY-AP9KR z przodu

Moc chłodnicza / moc grzewcza

2,64 / 2,9 kW

Rekomendowana powierzchnia

32 m²`

Przepływ powietrza

b.d.

Zakres temperatur dla chłodzenia i grzania

16 – 30 °C

Pobór mocy

0,819 / 0,798 kW

Funkcje:

Jonizacja, funkcja swing z efektem Coandy, pilot

Klimatyzator typu split czy przenośny? Co bardziej opłaca się kupić?

Czy opłaca się ogrzewać klimatyzacją

Odpowiedź brzmi: To zależy. Tradycyjne klimatyzatory typu split to konstrukcje cichsze w eksploatacji i pobierające mniej prądu. Ich zakup oraz montaż wiążą się jednak z wydaniem co najmniej 500 zł więcej aniżeli w przypadku klimatyzatorów przenośnych. Patrząc jednak na koszty eksploatacji – inwestycja ta może zwrócić się po 2 do 4 lat, w zależności od sposobu i częstotliwości używania sprzętu.

Z drugiej jednak strony klimatyzator typu split nie wszędzie może zostać zainstalowany. W przypadku mieszkań w blokach czy budynkach wielorodzinnych wymagana jest zgoda zarządcy budynku i/lub sąsiadów (ze względu na ingerencję w cześć wspólną budynku – elewację). Należy wówczas przedłożyć plan oraz kosztorys instalacji. W samym mieszkaniu też musimy przygotować się na remont.

Dlatego też jeśli nie chcemy uciążliwych przedsięwzięć lub po prostu nie lubimy czekać – lepszym wyborem będzie dostępny od ręki klimatyzator przenośny. Jego atutem będzie również łatwy, samodzielny montaż, sprowadzający się do złożenia kilku elementów i podłączenia do gniazdka. W przypadku klimatyzacji stacjonarnej jesteśmy zdani na monterów.

Ogrzewanie klimatyzatorem – jak to działa?

Budowa klimatyzatora z funkcją ogrzewania niewiele odbiega od tradycyjnie rozumianego klimatyzatora. Najważniejszymi elementami są tu: parownik, skraplacz, sprężarkę i zawór rozprężny. Powietrze pobierane jest z zewnątrz przez parownik, a następnie transportowane przez czynnik roboczy do skraplacza. Sprężarka i zawór rozprężny służą zmianie ciśnienia czynnika roboczego, co z kolei powoduje odkładanie się wody w skraplaczu i ochładzanie powietrza przez parownik.

Z perspektywy użytkownika, sam proces odwrócenia obiegu jest bardzo prosty – sprowadza się do naciśnięcia odpowiedniego przycisku na pilocie, w aplikacji mobilnej lub na samym klimatyzatorze. Zazwyczaj funkcja ta oznaczona jest nazwą „HEAT”.

Klimatyzatory z funkcją ogrzewania posiadają bowiem specjalny zawór czterodrożny, który przełącza i odwraca obieg chłodniczy. Parownik wówczas pełni funkcję skraplacza, a skraplacz parownika. Funkcja ta dostępna jest zarówno w klimatyzatorach typu split, jak i klimatyzatorach przenośnych.

Podsumowanie - zalety i wady ogrzewania klimatyzacją

ZALETY

WADY

syndrom chorego budynku, żródło: techpedia.pl
Syndrom chorego budynku, grafika www.techpedia.pl

Wiosną i latem do tej listy możemy dopisać alergeny wziewne pochodzenia roślinnego, np. pyłki traw, które przedostają się do mieszkań i obniżają komfort życia alergików.

Jeśli połączymy to z letnim upałem, powstaje niezbyt przyjemna mieszanka – na szczęście istnieją urządzenia, które jednocześnie chłodzą i oczyszczają powietrze.

Klimatyzator przenośny z oczyszczaczem powietrza jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na alergie, astmę lub chcą po prostu zadbać o stan powietrza w domu i korzystny mikroklimat, przy jednoczesnym chłodzeniu.

Podsumowanie

Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza to bardzo dobre rozwiązanie dla alergików, osób cierpiących na astmę lub dla tych, którzy chcą po prostu zadbać o jakość powietrza w swoim domu. 

Polecamy te klimatyzatory, które wykorzystują filtry HEPA/EPA, zatrzymujące cząsteczki o wielkości 0,3 mikrona, co oznacza, że pochłaniają do 99,995% zanieczyszczeń i alergenów (pyłów zawieszonych, pyłków roślin, niektórych bakterii i wirusów).

Do wyboru mamy klimatyzatory split oraz przenośne – w zależności od aktualnych oczekiwań. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego warto zapoznać się z naszymi rankingami klimatyzatorów.

Fersk Vind 2 Wifi Hepa klimatyzator przenosny z funkcja oczyszczania w dwoch kolorach

Moc chłodnicza / moc grzewcza

3,52 kW (3,21 kW z filtrem HEPA) / 3,3 kW

Rekomendowana powierzchnia

43 m²

Przepływ powietrza

400 m³/h

Zakres temperatur dla chłodzenia i grzania

16-31 / 16-31 °C

Pobór mocy

1,35 kW / 1,5 kW

Funkcje:

Oczyszczanie powietrza (filtr wstępny oraz filtr HEPA Allergy Protect), tryb auto, timer, funkcja swing, Wi-Fi i sterowanie mobilne, pilot

Spodobała Ci się recenzja? Oceń Nas 🙂

Średni wynik 3.5 / 5. Ilość głosów: 22

Jeszcze nikt nie ocenił tej recencji. Bądź pierwszy!

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Udostępnij!

Przykro nam, że nie spodobał Ci się nasz artykuł

Chcemy go poprawić

Powiedz nam, co powinniśmy zmienić?

Klimatyzator z funkcją grzania – ranking opłacalnych klimatyzatorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przewiń na górę