Klimatyzator do mieszkania. Jaki wybrać?

5
(8)
Klimatyzator do mieszkania. Jaki wybrac - Ranking-klimatyzatorow.pl

Chcesz kupić klimatyzator do mieszkania, ale zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę?  

Sprawdź, jakie urządzenie wybrać, gdy nie masz balkonu, kiedy zdecydować się na klimatyzator typu split i dlaczego klimatyzator przenośny to lepsze rozwiązanie od wiatraka i klimatora. 

Jeśli szukasz urządzenia, które obniży temperaturę, do wyboru masz kilka opcji, w tym wentylator, klimator, klimatyzator stacjonarny oraz klimatyzator przenośny. Które rozwiązanie do mieszkania będzie najlepsze?

Wiatrak to minimum

Podstawowym i bardzo popularnym sprzętem do schładzania powietrza jest wentylator. Tego typu urządzenie jest zazwyczaj dość tanie. Ponadto jest proste w użyciu. Wiatrak podłączasz do prądu, i gotowe. Niestety, wentylatory domowe są niezbyt wydajne. Mogą wprawić powietrze w ruch, ale nie obniżą temperatury w całym pomieszczeniu.

Wiatrak - ranking-klimatyzatorow.pl

Śmigło wentylatora schładza tylko tę część pokoju, w którą jest zwrócone. Po wyłączeniu wiatraka bardzo szybko znów może zrobić się upalnie.

Znacznie wydajniejszym rozwiązaniem jest klimatyzator przenośny. Czym charakteryzuje się dobry klimatyzator do mieszkania?

10 ciekawych wiatraków domowych

Sprawdź nasze zestawienie 10 stylowych wentylatorów, które idealnie wpisza się w nowoczesną aranżację twojego mieszkania.

Klimatyzator stacjonarny czy przenośny – co wybrać do mieszkania?

Podczas upału zwykły wiatrak nie zawsze schłodzi powietrze na tyle, żeby warunki panujące w mieszkaniu były komfortowe. Klimatyzator daje Ci natomiast możliwość ustawienia temperatury. Możesz ją dopasować w zależności do panujących w pomieszczeniu warunków oraz własnych upodobań.

ranking klimatyzatorów - jaki wybrać klimatyzator do mieszkania

Jaki klimatyzator do mieszkania będzie dla Ciebie najlepszy? Jeżeli dysponujesz dużą przestrzenią, a dodatkowo balkonem czy tarasem, optymalny może być klimatyzator typu split. Jeśli jednak masz mało miejsca, lub nie możesz ingerować w elewację budynku bo wynajmujesz mieszkanie, wybierz klimatyzator przenośny.

Czym różnią się te urządzenia?
Klimatyzator przenośny jest wyposażony w wymiennik ciepła i sprężarkę. Pobiera nagrzane powietrze z pomieszczenia, a następnie rozprowadza schłodzone powietrze po pokoju. Przyjemna temperatura utrzymuje się dłużej. Urządzenie sprawia też, że wilgotność w mieszkaniu spada.  Montaż klimatyzatora przenośnego z rurą jest naprawdę prosty, a co istotne nie wymaga wiercenia w elewacji budynku. 

Kolejną zaletą klimatyzatora przenośnego są kompaktowe rozmiary oraz to, że możesz z niego zacząć korzystać w zasadzie zaraz po rozpakowaniu. Ma pod tym względem dużą przewagę nad klimatyzatorem stacjonarnym. 

Urządzenia montowane na stałe są co prawda wysokowydajne, ale zajmują sporo miejsca. Trzeba im wygospodarować przestrzeń na ścianie lub przy podłodze. Takiego sprzętu nie możesz przemieszczać. Musisz pamiętać o tym, że nawet wtedy, gdy nie korzystasz z klimatyzatora stacjonarnego, zajmuje on przestrzeń. Ponadto, klimatyzacja stacjonarna składa się z dwóch elementów. Poza właściwym sprzętem, który chłodzi powietrze, wymaga jednostki zewnętrznej. Można ją umiejscowić na balkonie, ale wtedy stracisz część jego powierzchni.

Co zrobić w sytuacji, w której nie masz do dyspozycji balkonu? Jednostkę zewnętrzną trzeba będzie przymocować do elewacji. Jest to dodatkowy koszt, ponieważ wymaga przytwierdzenia do ściany odpowiedniego stelażu. Ponadto często na tego typu działanie musisz zdobyć zgodę spółdzielni mieszkaniowej, która nie zawsze jest skora do współpracy, szczególnie w przypadku nowych mieszkań deweloperskich.

Jaki klimatyzator przenośny wybrać?

Zastanawiasz się, jaki klimatyzator przenośny wybrać, żeby jak najefektywniej obniżyć temperaturę w mieszkaniu?
Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz które funkcje mogą okazać się przydatne.

Klimatyzator do mieszkania – wygoda użytkowania

Klimatyzator przenośny monoblokowy ma najczęściej wielkość większej walizki. Jeśli z niego nie korzystasz, możesz go schować np. do piwnicy. Ponadto masz możliwość łatwego przetransportowania urządzenia do pokoju, który chcesz schłodzić. W klimatyzatorach przenośnych montuje się kółka, a niekiedy również uchwyty. W ciągu dnia możesz przy jego pomocy chłodzić powietrze w salonie, wieczorem zaś przesunąć sprzęt do sypialni, żeby obniżyć temperaturę na czas snu.

ranking klimatyzatorów - dziewczyna oddycha

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator do mieszkania? Wiele urządzeń ma dodatkowe funkcje ułatwiające obsługę. Dzięki pilotowi nie musisz wstawać z kanapy czy ruszać się od biurka, żeby zmienić ustawienia. Z kolei programator pozwoli Ci łatwo zaplanować godziny, w których urządzenie ma działać. Przykładowo: możesz ustawić klimatyzację tak, żeby zaczęła pracować przed Twoim powrotem z pracy. Przydatną funkcją jest także timer. Dzięki niemu możesz ustawić czas pracy sprzętu.

Klimatyzer czy klimatyzator – co wybrać do mieszkania?

Innym urządzeniem, które służy do obniżania temperatury powietrza, jest klimatyzator ewaporacyjny, zwany także wodnym. Sprzęt ten jest też znany pod nazwami takimi jak klimator, klimatyzer lub klimatyzator bez rury. Klimator przypomina pod względem wyglądu klimatyzator przenośny, ale nie posiada rury odprowadzającej gorące powietrze na zewnątrz klimatyzowanego przez nas pomieszczenia. Klimatyzator bez rury jest urządzeniem dużo prostszym oraz zdecydowanie mniej wydajnym. 

Klimatyzer jest zazwyczaj rozwiązaniem tańszym, chociaż niektóre modele osiągają ceny klimatyzatorów. Klimator jest też niedrogi w eksploatacji. Zużywa mniej prądu niż klimatyzator i nie wymaga uzupełniania czynnika chłodzącego, tylko wody.

Klimatyzer nie obniża temperatury pomieszczenia jak klimatyzator.
Klimatyzer nie ma specjalnego czynnika chodzącego.

Zamiast niego stosuje się wodę lub wkłady. Ciepłe powietrze jest zasysane przez klimatyzer z otoczenia, chłodzone przez wodę i rozprowadzane po pomieszczeniu przy pomocy wiatraka. 

Podobnie jak klimatyzator, klimator jest urządzeniem o dużej mobilności. Możesz go przenosić bez większego trudu z miejsca na miejsce. Głównym ograniczeniem jest jednak to, że klimatyzator wodny nie jest tak wydajny jak tradycyjny klimatyzator przenośny. Można go uznać za bardziej zaawansowaną wersję wentylatora. W końcu, jeśli nie będziesz pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody lub schłodzeniu wkładów, klimatyzer będzie po prostu wiatrakiem. Klimator będzie chłodził ten fragment pomieszczenia, w który jest zwrócony. Ulgę z powodu obniżenia temperatury odczujesz w jego bezpośredniej bliskości.

Klimator przypomina pod względem funkcjonowania nawilżać powietrza. Z jednej strony jest to zaleta, ale z drugiej wada. Zbyt duży wzrost wilgotności w mieszkaniu może nie być komfortowy a nawet niebezpieczny dla zdrowia. Ponadto przy intensywnym stosowaniu może prowadzić do rozwoju grzybów.

Klimatyzator stacjonarny – gdy masz dużo przestrzeni

Klimatyzator stacjonarny wymaga większej przestrzeni oraz miejsca na montaż jednostki zewnętrznej. Jest też droższy w zakupie w porównaniu ze sprzętem mobilnym. Ponadto w tym przypadku do ceny sprzętu trzeba też doliczyć koszt montażu. Stacjonarny klimatyzator do mieszkania będzie jednak dobrym wyjściem, jeśli masz do dyspozycji więcej miejsca. Możesz rozważyć jego zakup na przykład wtedy, gdy masz dwupoziomową nieruchomość lub któryś z pokojów ma wyjątkowo duży metraż.

Taki sprzęt, mimo ceny oraz potrzebnej przestrzeni, ma w końcu wiele zalet.
Przede wszystkim jest wydajniejszy w porównaniu z klimatyzatorem przenośnym.
Nie wymaga też wyprowadzania za okno rury celem odprowadzania ciepła. W tym przypadku przewody montowane są na stałe.
Klimatyzatory stacjonarne są też zazwyczaj cichsze niż urządzenia przenośne. 

Klimatyzator domowy, klimatyzator pokojowy, klimatyzator typu split

Podsumowanie - Jaki klimatyzator do mieszkania wybrać?

Jeśli mieszkasz w bloku, nie masz balkonu czy też nie możesz uzyskać zgody na montaż jednostki na elewacji, rozsądniejszy wydaje się wybór klimatyzacji przenośnej. Oferuje najlepszy stosunek wydajności do ceny. Jest tańsza i bardziej ergonomiczna pod względem zajmowanego miejsca od klimatyzacji stacjonarnej, a przy tym znacznie lepiej chłodzi od klimatorów czy wiatraków.  Sprawdź ranking klimatyzatorów przenośnych >>

TOP 3 🏆 Ranking klimatyzatorów przenośnych

Spodobała Ci się recenzja? Oceń Nas 🙂

Średni wynik 5 / 5. Ilość głosów: 8

Jeszcze nikt nie ocenił tej recencji. Bądź pierwszy!

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Udostępnij!

Przykro nam, że nie spodobał Ci się nasz artykuł

Chcemy go poprawić

Powiedz nam, co powinniśmy zmienić?

Klimatyzator do mieszkania. Jaki wybrać?
Podsumowanie
Jaki klimatyzator do mieszkania wybrać?
Tytuł
Jaki klimatyzator do mieszkania wybrać?
Opis
Chcesz kupić klimatyzator do mieszkania, ale zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę? Sprawdź, jakie urządzenie wybrać, gdy nie masz balkonu, kiedy zdecydować się na klimatyzator typu split i dlaczego klimatyzator przenośny to lepsze rozwiązanie od wiatraka i klimatora.
Wydawca
Ranking Klimatyzatorów
Logo wydawcy

2 komentarze do “Klimatyzator do mieszkania. Jaki wybrać?

  1. Fajny i konkretny artykuł! Do tej pory miałam trochę wątpliwości, ale koniec końców chyba zdecyduję się na montaż klimatyzacji przenośnej. Zdecydowanie więcej plusów niż minusów:)

  2. Czyli nie polecanie Państwo klimatora wogóle?? sądziłem, że bedzie lepszy od prostego wiatraka. Czy lepiej juz kupić zwykły wiatrak??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przewiń na górę