Klimator wodny, czy może pokonać upał? Testujemy tani zamiennik klimatyzacji

4.9
(19)
Klimator wodny, czy może pokonać upał test ranking-klimatyzatorow

Podczas poszukiwań dobrego sposobu na ochłodzenie mieszkania można natrafić na oferty klimatyzacji ściennej albo klimatyzatorów przenośnych.

Zazwyczaj taki zakup to wydatek od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nic zatem dziwnego, że obok takich urządzeń reklamowane są ich tańsze, ale ponoć równie skuteczne, zamienniki.

Mowa tutaj o klimatyzerach, czy też klimatorach obie nazwy opisują to samo urządzenie, które na internetowych aukcjach może kosztować mniej niż sto złotych.

Sprawdziliśmy, czy klimator wodny, mylnie określany jako klimatyzator przenośny z lodem. może skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. 

Test chłodzenia klimatorami

Chcieliśmy sprawdzić, czy tańsze urządzenia, jakimi są klimatyzery, mogą konkurować z mocą i wydajnością klimatyzatora przenośnego. Do testu przygotowano odpowiednie pomieszczenie:

  • pokój o powierzchni 14 m2 z oknem i drzwiami balkonowymi; 
  • podczas testu rolety zewnętrzne były opuszczone, by ograniczyć wzrost temperatury; 
  • według instrukcji praca klimatorów odbywała się w pobliżu uchylonego okna, dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji;
  • rura wyrzutowa klimatyzatora przenośnego została zamontowana w specjalnej listwie, przy uchylonym oknie; 
  • urządzenia były testowane osobno, po 2 godziny każde; drzwi do pokoju pozostały zamknięte na czas trwania testu; 
Pokój testowy z klimatorem Sencor SFN 9011 SL ranking-klimatyzatorow.pl
Pokój testowy z klimatorem Sencor SFN 9011 SL, źródło: ranking-klimatyzatorow.pl

Klimator wodny Sencor SFN 9011 SL 

Klimatyzer ewaporacyjny Sencor, przypominający swoim wyglądem zwykły wentylator, nie poradził sobie z wysoką temperaturą.

W momencie rozpoczęcia testu temperatura w pokoju wynosiła 24°C, natomiast wilgotność powietrza osiągnęła wartość 52%. Na zewnątrz doskwierał upał, a termometry wskazywały 31-32°C, przy wilgotności poniżej 40%.

Klimator przenośny Sencor SFN 9011SL działał nieprzerwanie przez 2 godziny. Po tym czasie temperatura w pomieszczeniu wzrosła do 25°C, a wilgotność do 67%. 

klimatyzer wodny Sencor SFN 9011 SL ranking-klimatyzatorow.pl
Klimatyzer wodny Sencor SFN 9011 SL, źródło: ranking-klimatyzatorow.pl

Klimator DG1903, tani klimatyzer z Castoramy

Kolejnego dnia temperatura na zewnątrz wynosiła 29-30°C. Nieznaczne ochłodzenie nie wpłynęło na odczyty w pomieszczeniu testowym: temperatura startowa 24°C, wilgotność powietrza 52%.

Klimatyzer DG1903, podobnie jak testowany poprzednik, nie zdołał obniżyć temperatury, a jednocześnie zwiększył wilgotność w pokoju.

Po 2 godzinach testu temperatura wzrosła o 1°C, a wilgotność o 6 punktów procentowych. 

Klimatyzer klimator wodny DG1903, źródło: ranking-klimatyzatorow.pl

Klimatory wodne — nie chłodzą, ale dobrze nawilżają

Czy klimatory przenośne chłodzą? Nie. Testowane modele klimatorów wodnych wytwarzały powiew chłodnego powietrza. Jednak był on odczuwalny jedynie w bezpośrednim otoczeniu wentylatora temperatura w pomieszczeniu nie uległa obniżeniu. Podobną funkcję może spełniać pokojowy wiatrak. 

Czy klimatory przenośne nawilżają? Tak. Niestety to nie jest ich główne zadanie. Według zapewnień sprzedawców klimatyzer wodny, który miałby działać niczym klimatyzator przenośny z lodem, może skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Dodatkowo warto pamiętać, że podwyższona wilgotność powietrza może wzmacniać poczucie gorąca i zmniejszać wydajność urządzeń chłodzących. 

Czy warto kupić klimator przenośny? Jeśli zależy Ci na obniżeniu temperatury w całym pomieszczeniu, a nie jedynie odczuciu chłodu, to nie. Dla porównania w podobnych warunkach testowych postanowiliśmy wypróbować możliwości chłodzenia klimatyzatorem przenośnym Fersk Vind 2.

Model klimatyzera

Sencor SFN 9011 SL

DG1903

Przepływ powietrza

1200 m³/h

270 m³/h

Pojemność zbiornika 

6 l

5 l

Głośność 

66 dB

65 dB

Pobór mocy 

110 W

65 W

Specyfikacja techniczna podawana przez producentów klimatorów przenośnych 

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 3,5 kW

Klimatyzator przenośny testowaliśmy, gdy za oknem temperatura wynosiła 32°C, a wilgotność 33%.

W pokoju testowym termometry wskazywały 25°C, a uśredniony odczyt z higrometrów wynosił 51%.

Klimatyzator przenośny działał przez 2 godziny, rura wyrzutowa została zamontowana w specjalnej listwie, a okno pozostawało uchylone (na szerokość rury).

Na zakończeniu testu wskazania temperatury w pomieszczeniu wynosiły 22°C (spadek o 3 stopnie), a wilgotności 46% (spadek o 5 punktów procentowych).

fersk-vind-2-wifi-przy-oknie-z-rura-fersk.pl
Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 z zamontowaną rurą, źródło: fersk.pl

Klimatyzer a klimatyzator przenośny — różnice i nasze wnioski

  • skuteczność chłodzenia podczas testu jedynie klimatyzator przenośny zdołał ochłodzić pomieszczenie; klimatyzery wodne wydmuchiwały schłodzone powietrze, jednak zimno było odczuwalne tylko w pobliżu wentylatora;

     

  • głośność wszystkie urządzenia generowały hałas o podobnym natężeniu (61-63 dB); pomiarów dokonano w odległości metra od urządzenia; 
  • pobór mocy klimatyzer DG1903 na najwyższym poziomie chłodzenia pobierał moc 55,5 W, klimatyzer Sencor SFN 9011 SL natomiast pobierał moc 93 W; ze względu na zupełnie odmienną budowę klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 pobierał moc 1350 W, na najwyższym oferowanym przez producenta poziomie chłodzenia; 
  • wilgotność klimatyzery podwyższyły wilgotność w pomieszczeniu, natomiast klimatyzator przenośny ją obniżył; wynika to z różnic w działaniu urządzeń; 

Dlaczego klimatyzery nie chłodzą? Wyjaśniamy jak działa klimator wodny

Skuteczne chłodzenie w standardowej klimatyzacji domowej opiera się na dwóch podstawowych zasadach: obiegu czynnika chłodniczego (specjalnej substancji, która odbiera ciepło z pomieszczenia poprzez wymiennik ciepła) oraz odprowadzaniu ciepłego powietrza na zewnątrz. Klimatyzery wodne działają zupełnie inaczej. 

Klimatyzery nie wykorzystują w procesie chłodzenia czynnika chłodniczego, lecz wodę. Do zbiornika klimatora wlewa się zimną wodę (można dodatkowo umieścić w pojemniku lód lub wkłady chłodzące), która transportowana jest do filtra absorpcyjnego.

Przez mokrą warstwę przelatuje ciepłe powietrze z pomieszczenia, od którego zimna woda pobiera energię (ciepło). Ochłodzony strumień powietrza wydmuchiwany jest z powrotem do pomieszczenia. 

Zbiornik z wodą i żelami chłodzącymi oraz filtr absorpcyjny znajdują się z tyłu urządzenia, Źródło: ranking-klimatyzatorow.pl

Niestety, woda w zbiorniku szybko się nagrzewa (podczas naszego testu temperatura wodny wzrosła od 11°C do 22°C), dlatego dla zachowania jakiegokolwiek poczucia chłodu należałoby ją często wymieniać.

Dodatkowo odparowywanie nasyca powietrze wodą, wtedy skuteczność chłodzenia spada, a w pomieszczeniu atmosfera gęstnieje”, powodując tym samym nieprzyjemny zaduch. 

Klimator wodny — nie daj się nabrać na  „tanio i skutecznie” 

Niestety reklamy typu klimatyzator wodny, tani, przenośny 3w1, chłodzi, oczyszcza i nawilża” są manipulacją. Klimatyzery przenośne nie mogą być nazywane klimatyzatorami, ponieważ mają zupełnie inną budowę, która skutkuje innym działaniem. Mylące nazwy zapewne nie ułatwiają konsumentom odpowiedniego wyboru. 

Dlatego ostrzegamy: klimatory wodne nie poradzą sobie z wysokimi temperaturami. Mogą służyć za pokojowy wentylator z funkcją nawilżania, jednak nie są tanim i skutecznym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu.

Jeśli szukasz klimatyzatora przenośnego, musi mieć on rurę wyrzutową (lub dwie, bo na rynku dostępne są klimatyzatory przenośne dwururowe) i nie może być określany jako „wodny” ani „ewaporacyjny”. 

Możesz sprawdzić ranking klimatyzatorów przenośnych, w którym porównujemy stosunek ceny do jakości i skuteczności. Ułatwiamy wybór! 

Spodobała Ci się recenzja? Oceń Nas 🙂

Średni wynik 4.9 / 5. Ilość głosów: 19

Jeszcze nikt nie ocenił tej recencji. Bądź pierwszy!

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Udostępnij!

Przykro nam, że nie spodobał Ci się nasz artykuł

Chcemy go poprawić

Powiedz nam, co powinniśmy zmienić?

Klimator wodny, czy może pokonać upał? Testujemy tani zamiennik klimatyzacji

5 komentarzy do “Klimator wodny, czy może pokonać upał? Testujemy tani zamiennik klimatyzacji

    1. Dziękujemy za feedback i mamy nadzieję, że kolejne treści na naszej stronie będą równie przydatne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przewiń na górę