Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Optymalne rozwiązanie do mieszkania.

4.3
(3)
Jaki klimatyzator przenośny do mieszkania wybrać

Zastanawiasz się, jaki klimatyzator przenośny wybrać, żeby jak najefektywniej obniżyć temperaturę w mieszkaniu?
Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz które funkcje mogą okazać się przydatne.

Moc oraz inne ważne parametry – jak dobrać klimatyzator do wielkości mieszkania?

Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Przede wszystkim dobierz urządzenie o odpowiedniej mocy chłodniczej. Przyjmuje się, że na każde 10 m kw. powinna przypadać moc 1 kW, czyli 1000 W. Weź pod uwagę też dodatkowe czynniki. 

Niektóre pomieszczenia mogą wymagać klimatyzatora przenośnego o większej mocy, żeby uzyskać odpowiedni efekt. Przykładami mogą być salon z kuchnią lub pokój silnie nasłoneczniony, np. z oknami wychodzącymi na południe. To samo może dotyczyć mieszkania na poddaszu, które będzie się silniej nagrzewać. Jeśli chcesz obniżyć temperaturę w takich pomieszczeniach, powinieneś rozważyć wybór sprzętu o 10-30 proc. mocniejszego, niż wskazuje na to założenie mówiące o 1 kW na 10 m kw.

Co jeszcze jest istotne, gdy podejmujesz decyzję o tym, jaki klimatyzator przenośny wybrać? Jest to sprzęt, z którego w upalne dni będziesz zapewne korzystać przez wiele godzin. Dlatego też ważne jest, aby pracował jak najciszej. Optymalne rozwiązanie? Jeśli poziom hałasu generowany przez klimatyzator nie będzie przekraczał 65 dB. Jest to głośność porównywalna z telewizorem czy standardową rozmową.

Zwróć także uwagę na klasę energetyczną. Różnica w zużyciu prądu między poszczególnymi klasami może wynosić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent.

Monoblok czy split – jaki klimatyzator przenośny wybrać?

Najpopularniejszą odmianą klimatyzatora przenośnego jest tzw. monoblok. Takie urządzenie przypomina małą lodówkę bądź walizkę. Wszystkie elementy odpowiadające za pracę sprzętu, czyli sprężarka, parownik, skraplacz itd., są zamknięte w jednej obudowie. Zaletą takich klimatyzatorów jest łatwość transportowania z miejsca na miejsce. Dzięki kółkom i uchwytom przewieziesz sprzęt z kuchni do salonu, a następnie do sypialni. W związku z tym, że klimatyzator typu monoblok ma wszelkie podzespoły ukryte w jednym opakowaniu, jest on nieco głośniejszy od klimatyzatorów typu split.

Czym są klimatyzatory typu split? Jak wskazuje nazwa, taki sprzęt jest podzielony na jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną. Plusem takiej konstrukcji jest to, że generujące najwięcej decybeli elementy, w tym wentylator, znajdują się poza mieszkaniem. W wielu przypadkach może to być jednak ich największą wadą, ponieważ na jednostkę zewnętrzną trzeba mieć miejsce. Można ją postawić albo na balkonie, albo przymocować do elewacji, co może wymagać zgody administratora budynku czy spółdzielni.

 

Klimatyzator monoblok VS Klimatyzator split

W przypadku klimatyzatorów przenośnych – monoblok nie trzeba się martwić o umiejscowienie jednostki zewnętrznej bo jej nie ma. Nie potrzebne są też zgody administracyjne do instalacji urządzenia.

W odróżnieniu od klimatyzatorów stacjonarnych ciepło nie jest odprowadzane przez jednostkę zewnętrzną. Wykorzystuje się do tego rurę, którą wystarczy wystawić za okno.

Klimatyzatory przenośne typu split nie są tak popularne jak standardowe. Jest ich na rynku mniej oraz są sporo droższe. Czasami cechują się wyższą wydajnością od klasycznych modeli przenośnych, ale potrzebują dodatkowej przestrzeni. Z tego powodu, jeśli szukasz klimatyzatora do mieszkania, szczególnie małego i pozbawionego balkonu lub tarasu, rozsądniejszym wyborem może być monoblok. Jeśli wybierzesz odpowiedni sprzęt, będzie się on cechował i tak dużą wydajnością, a przy tym będzie mobilniejszy od modelu split, zapłacisz za niego mniej oraz nie wydasz pieniędzy na koszt montażu i serwisu jednostki zewnętrznej.

Jaki klimatyzator przenośny do mieszkania w bloku?

Chcąc zainstalować klimatyzację w mieszkaniu, możesz napotkać szereg problemów i uciążliwych formalności. Wiele zależy od spółdzielni mieszkaniowej, rodzaju budynku, położenia mieszkania i… przychylności sąsiadów. A z tym bywa różnie. Wtedy można pomyśleć o tym, jaki klimatyzator przenośny do mieszkania w bloku wybrać? Jego montaż nie wymaga zgody ani skomplikowanych prac, ingerujących w zewnętrzną część budynku. 

Pamiętaj, że nadal istotna będzie kwestia wielkości pomieszczeń, które mają być klimatyzowane. Zwykle pokoje w blokach nie są zbyt duże, dlatego możesz pomyśleć o klimatyzatorach przenośnych o mocy poniżej 3 kW. Jednak jeśli Twoje mieszkania położone jest na wyższych kondygnacjach w bloku lub w części, wystawionej na bezpośrednie słońce, to warto zainwestować w mocniejszą jednostkę np. o mocy 3,5 kW. 

Montaż klimatyzatora przenośnego i dodatkowe funkcje, które warto rozważyć

Gdy będziesz wybierać urządzenie, zwróć uwagę na zestaw montażowy. Jaki klimatyzator przenośny wybrać? W związku z tym, że ciepło trzeba odprowadzić na zewnątrz, dobrym rozwiązaniem może być model, który jest wyposażony w listwę lub specjalną uszczelkę montowaną do okna. Dzięki nim do pomieszczenia nie będzie dostawać się powietrze z zewnątrz. Nie będziesz się też martwić o to, że rura zsuwa się z parapetu, ponieważ nie masz możliwości jej dobrego przymocowania.

W codziennej eksploatacji ważne mogą się okazać dodatkowe funkcje. Pilot sprawi, że nie trzeba będzie za każdym razem podchodzić do klimatyzatora, żeby zmienić parametry. Timer będzie przydatny, żeby schładzać pomieszczenie o regularnych porach, dzięki czemu w mieszkaniu będzie panować odpowiednia temperatura, gdy tylko przekroczysz jego próg. Tryb cichy lub nocny obniży natomiast głośność urządzenia, gdy będziesz spać. 

Pomocna może okazać się funkcja grzania, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w naszym kraju może być zimno jeszcze wiosną, po zakończeniu sezonu grzewczego. A jeśli cierpisz na alergię lub chcesz zminimalizować skutki występowania smogu, poszukaj sprzętu filtrującego powietrze. Może on znacznie podnieść komfort codziennego użytkowania domowych pomieszczeń.

Jeśli zastanawiasz się, jaki klimatyzator przenośny wybrać, jednym z najlepszych urządzeń na rynku jest Fersk Vind. Model ten charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością oraz wieloma udogodnieniami, które ułatwiają jego użytkowanie na co dzień.

Fersk Vind jest klimatyzatorem przenośnym o mocy chłodniczej wynoszącej aż 3,52 kW. Przepływ powietrza to z kolei 400 m sześc. na godzinę. Co to dla Ciebie oznacza w praktyce? Sprzęt może efektywnie schłodzić pomieszczenie o powierzchni 40 m kw. Fersk Vind nawet bez transportowania z pokoju do pokoju może więc obniżyć temperaturę w niemal całym mieszkaniu. Będzie też dobrym wyborem, jeśli szukasz klimatyzatora przenośnego do domu czy biura.

Model Fersk Vind ma regulację temperatury w zakresie od 16 do 30 stopni Celsjusza. Możesz skorzystać z jednej z czterech funkcji. Poza podstawową, polegającą na chłodzeniu, Fersk Vind może też służyć jako źródło ciepła. Dzięki możliwości podgrzewania powietrza z tego klimatyzatora przenośnego możesz korzystać przez cały rok, także jesienią i zimą. Ponadto sprzęt ten może obniżać wilgotność w pomieszczeniach. W ciągu godziny może odprowadzić do 1,2 l wody, osuszając powietrze. Dodatkowo ma funkcję wentylacji. Jeśli chcesz przewietrzyć pokój, a nie go schłodzić, może włączyć sam wiatrak.

Czynnik chłodniczy w modelu Fersk Vind pracuje w obiegu zamkniętym. Ta cecha klimatyzatora przenośnego oznacza dla Ciebie pełną wygodę.
Nie musisz uzupełniać czynnika lub go wymieniać, co obniża koszty eksploatacji. Ważne jest także to, że czynnikiem tym jest R290, czyli ekologiczny propan.

Klimatyzator przenośny, klimatyzator domowy Fersk Vind

Sprawdź ofertę FERSK VIND na Ceneo

Ceneo

Sprawdź ofertę u autoryzowanego dostawcy 

Homespot

Fersk Vind ma klasę energetyczną A/A+. Przekłada się to na niskie rachunki za prąd jak na klimatyzator przenośny. Koszt pracy przez godzinę jest mniejszy niż 1 zł, a miesięczne wydatki związane z energią elektryczną powinny wynieść od 30 do nieco ponad 100 zł, w zależności od intensywności korzystania.

Fersk Vind ma także dodatkowe zalety mogące wpłynąć na Twoją decyzję o tym, jaki klimatyzator przenośny wybrać. Jest cichy, jego poziom hałasu wynosi od 50 do 65 dB. Dzięki wyposażeniu w kółka i uchwyty łatwo przetransportujesz go z jednego pomieszczenia do drugiego. W zestawie otrzymasz uszczelkę na okno, która pozwoli wysunąć rurę odprowadzającą ciepło, zapobiegając przy tym dostawaniu się do mieszkania nagrzanego powietrza z zewnątrz. 

Jaki klimatyzator przenośny jest jeszcze warty zainteresowania? Alternatywą dla Fresk Vind może być dla Ciebie chociażby model Whirlpool PACW29COL. Ten klimatyzator przenośny ma wprawdzie mniejszą moc od opisywanego wyżej konkurenta, ale za to jest tańszy. Moc jest wprawdzie niższa, ale wciąż wysoka. Dzięki 2,8 kW i wydajności na poziomie 380 m sześc. na godzinę Whirlpool PACW29COL skutecznie ochłodzi pomieszczenie o wielkości 30 m kw. Podobnie jak Fersk, także model marki Whirlpool ma funkcję ogrzewania.

Klimatyzator ma wbudowany w pilocie czujnik Around U. Gdy ustawisz odpowiadającą Ci temperaturę, sprzęt zapewni ją w miejscu, w którym się znajdujesz.
Ponadto klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL ma tzw. szósty zmysł. Automatycznie dopasowuje parametry, takie jak wilgotność, temperatura czy obieg powietrza, żeby warunki były jak najbardziej komfortowe.

Ranking klimatyzatorów Klimatyzator Przenośny - Whirlpool

Urządzenie jest wyposażone w filtr HEPA. Pochłania on nieprzyjemne zapachy oraz oczyszcza powietrze z większości alergenów. Whirlpool PACW29COL działa przy wykorzystaniu tego samego, przyjaznego dla środowiska czynnika, co Fresk Vind, czyli R290. Jest sprzętem o klasie energetycznej A. Wyróżnia się także niskim poziomem hałasu, wynoszącym 64 dB. W trybie cichym głośność może być zredukowana nawet o 70%.

Sprawdź ofertę WHIRLPOOL PACW29COL na Ceneo

Ceneo

TOP 3 🏆 Najlepsze klimatyzatory przenośne

Spodobała Ci się recenzja? Oceń Nas 🙂

Średni wynik 4.3 / 5. Ilość głosów: 3

Jeszcze nikt nie ocenił tej recencji. Bądź pierwszy!

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Udostępnij!

Przykro nam, że nie spodobał Ci się nasz artykuł

Chcemy go poprawić

Powiedz nam, co powinniśmy zmienić?

Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Optymalne rozwiązanie do mieszkania.
Podsumowanie
Jaki klimatyzator przenośny wybrać?
Tytuł
Jaki klimatyzator przenośny wybrać?
Opis
Zastanawiasz się, jaki klimatyzator przenośny wybrać, żeby jak najefektywniej obniżyć temperaturę w mieszkaniu? Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz które funkcje mogą okazać się przydatne.
Autor
Wydawca
ranking-klimatyzatorow.pl
Logo wydawcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przewiń na górę