Klimatyzator z rurą czy bez rury? Różnice, skuteczność, opinie

4.6
(8)
Klimatyzator z rura czy bez rury

Zanim kupisz klimatyzator, musisz mieć świadomość jego specyficznej dwudzielnej budowy.

W przypadku klimatyzacji typu split, na zewnątrz montowany jest agregat, a w klimatyzatorze przenośnym tę funkcję pełni rura wyrzutowa.

Ogrzane powietrze musi zostać usunięte na zewnątrz, dlatego klimatyzator bez rury wyrzutowej nie istnieje, nie mógłby spełniać swojej funkcji – nie usuwałby ciepła poza budynek. W obiegu zamkniętym każdego klimatyzatora przenośnego płynie ponadto czynnik roboczy, który odpowiada za chłodzenie powietrza.

Dostępne na rynku urządzenia nazywane klimatyzatorami bez rury to zwykłe klimatyzery (klimatory) chłodzące poprzez wodę lub kostki lodu, a nie czynnik roboczy. Ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu zł, chociaż zdarzają się modele sięgające nawet około 1000 zł. Bez względu na cenę, każdy „klimatyzator bez rury” działa w ten sam sposób, a więc jest nieskuteczny.

1. „Klimatyzator bez rury” – jak nie dać się nabrać na nazwy

 

Chociaż klimatyzator bez rury nie istnieje, producenci często stosują tę nazwę, by zachęcić do kupna zwykłych klimatorów (klimatyzerów), np. na Allegro. 

Poniżej przykład aukcji, gdzie sprzedawca wystawia „klimatyzator bez rury wodny”. Chociaż w opisie przedmiotu pojawia się już poprawna nazwa „klimator”, to tytuł jest celowym działaniem wprowadzającym w błąd. Prócz błędnego sformułowania „klimatyzator bez rury”, trzeba uważać na określenia „wodny”, „na kostki lodu”, „na lód” etc.

klimatyzator bez rury, czarny klimatyzer Ravanson
Klimatyzator bez rury - klimatyzer. Źródło: www.allegro.pl

1.1. Przenośny klimatyzator na wodę - to nie klimatyzator

Kolejnym przykładem aukcji Allegro jest ta, w której sprzedawca umieścił w tytule wszystkie chwytliwe nazwy, w tym „przenośny klimatyzator”. Tymczasem mamy tu do czynienia ze zwykłym klimatorem chłodzącym za pomocą wody.

mini klimatyzator bez rury, klimatyzer Arctic air
Klimatyzer na wodę. Źródło: www.allegro.pl

1.2. "Mini klimatyzator" - to nie klimatyzator i nie chłodzi

Na aukcjach Allegro znaleźliśmy również „Mini klimatyzator”, którego sprzedawca obiecuje znaczne obniżenie temperatury otoczenia. W rzeczywistości będzie to zaledwie 1-2°C.

Mini klimatyzator ewaporacyjny, klimatyzer carruzzo
Mini klimatyzator = klimatyzer. Źródło: www.allegro.pl

Zalety tych urządzeń to:

  • niskie ceny;
  • brak montażu – wystarczy podłączyć wtyczkę do gniazdka;
  • mobilność i niewielkie rozmiary.

Na tym jednak kończą się zalety „klimatyzatorów bez rury”, a największym argumentem przeciwko nim jest to, że nie działają. Wynika to z prostej zależności – klimatyzer do chłodzenia wykorzystuje wodę lub kostki lodu, a więc ma ochładzać parą wodną, która… potęguje uczucie gorąca. Sprawdziliśmy działanie widocznego poniżej klimatyzera Sencor Air Cooler na własnej skórze w laboratorium. 

Klimatyzator mobilny, monoblok Sencor
Źródło: materiały własne. Na zdjęciu klimatyzer Sencor SFN 9021WH

Oto nasze wnioski:

  • 1 kg dodanego lodu rozpuścił się w mgnieniu oka.
  • Lekki podmuch był odczuwalny, kiedy przystawialiśmy twarze bezpośrednio do urządzenia. W niewielkiej nawet odległości nie było czuć żadnego chłodu.
  • Temperatura powietrza obniżyła się o 1°C tuż przy wylocie klimatyzera.
  • Wydzielana przez klimatyzer para wodna sprawiła, że w laboratorium bardzo szybko zrobiło się duszno, parno, co jeszcze bardziej spotęgowało uczucie gorąca.

Poniżej opinie użytkowników pochodzące z serwisu Ceneo na temat klimatyzera Sencor:

Opinie o klimatyzatorze Sencor na Ceneo

2. Na upał – tylko klimatyzator z rurą

Klimatyzator przenośny z rurą to tzw. monoblok, który posiada parownik i skraplacz (podstawowe elementy odpowiadające za proces chłodzenia) w jednej obudowie. Ze względu na tę budowę, rura wyrzutowa jest konieczna, by ogrzane powietrze mogło być usunięte poza budynek. 

Jest to montaż szybki i nieinwazyjny – wystarczy założyć uszczelkę na okno i wyprowadzić przez nią rurę. W przeciwieństwie do montażu klimatyzatora stacjonarnego, klimatyzator z rurą możesz zamontować samodzielnie, nie ponosząc dodatkowych kosztów. Nie musisz też informować spółdzielni mieszkaniowej, że chcesz takie urządzenie zainstalować, co jest konieczne w przypadku splitów.

Możliwe, że zastanawiasz się nad tym, czy klimatyzator przenośny z długą rurą nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca? Rura jest składana, a jej standardowa długość to zwykle 1,5-1,7 m, co pozwala na odpowiednie jej podłączenie i ustawienie urządzenia w najlepszym do tego miejscu. 

Pozostałe zalety klimatyzatora z rurą to:

  • Mobilność i niewielki rozmiar;
  • Opłacalność, a więc optymalny stosunek jakości do ceny;
  • Prosta obsługa;
  • Wielofunkcyjność niektórych modeli – ogrzewanie, osuszanie i wentylowanie powietrza.

3. Dopasuj moc do pomieszczenia

Dobranie klimatyzatora z rurą do metrażu domu jest kluczowe, by pracował on skutecznie. 

Moc chłodnicza klimatyzatora z rurą wyrażana jest w kW. 1 m³ powietrza wymaga około 0,03 kW mocy chłodzącej, jeśli więc pokój ma powierzchnię 40 m² a jego wysokość wynosi 2,7 m, do jego schłodzenia  będziesz potrzebować urządzenia o mocy  3,24 kW, co wynika z działania: 40 x 2,7 x 0,03.

Powiększ tę wartość o około 20% jeżeli:

  • izolacja termiczna budynku jest niewystarczająca,
  • pokój znajduje się na poddaszu,
  • jego okna wychodzą na stronę południowo-zachodnią.

Polecane modele klimatyzatorów z rurą w zależności od metrażu:

60 m² – Warmtec Morso KP53W 

Klimatyzator z rurą marki Warmtec o ogromnej mocy chłodniczej wynoszącej 5,3 kW i z rzadko spotykanym przepływem powietrza na poziomie 480 m³/h. Jest to urządzenie 4w1: chłodzi, ogrzewa, osusza i wentyluje powietrze.

Klimatyzator przenośny Warmtec KP53 Morso przód bok

40 m² – Fersk Vind

Klimatyzator przenośny Fersk o mocy 3,52 kW i przepływie powietrza 380 m³/h. To również urządzenie 4w1, którego producent dołącza gratis niezbędne akcesoria do każdego zakupu urządzenia. 

Klimatyzator przenosny - Fersk Vind

30 m² – Whirlpool PACW29COL

Dzięki mocy chłodniczej na poziomie 2,8 kW i przepływie powietrza równemu 380 m³/h jest to klimatyzator Whirlpool z rurą rekomendowany do niewielkich pomieszczeń. Nie posiada funkcji grzania, ale prócz chłodzenia może również wentylować i osuszać powietrze.

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL

4. Podsumowanie: Wybrać klimatyzator z rurą czy bez rury?

Wśród urządzeń chłodzących najtańszym rozwiązaniem jest klimatyzer, jednak nie rekomendujemy tego wyboru. Tzw. „klimatyzator bez rury” nie działa, a może wręcz potęgować uczucie gorąca i duszności. Tylko klimatyzator z rurą będzie spełniał swoje zadanie i efektywnie chłodził, pozbywając się ogrzanego powietrza właśnie przez rurę wyrzutową. Jest to rozwiązanie najbardziej opłacalne ze względu na stosunek ceny klimatyzatorów przenośnych do ich wydajności.

Montaż wykonasz samodzielnie, nie ponosząc dodatkowych kosztów, a ponadto nie musisz chować klimatyzatora z rurą do pudełka już po sezonie – wiele nowoczesnych modeli to urządzenia 4w1, które nie tylko chłodzą, ale i ogrzewają, wentylują i osuszają powietrze.

Zobacz także:

Spodobała Ci się recenzja? Oceń Nas 🙂

Średni wynik 4.6 / 5. Ilość głosów: 8

Jeszcze nikt nie ocenił tej recencji. Bądź pierwszy!

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Udostępnij!

Przykro nam, że nie spodobał Ci się nasz artykuł

Chcemy go poprawić

Powiedz nam, co powinniśmy zmienić?

Klimatyzator z rurą czy bez rury? Różnice, skuteczność, opinie

Jeden komentarz do “Klimatyzator z rurą czy bez rury? Różnice, skuteczność, opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przewiń na górę