Wilgotność powietrza w domu – jaka jest prawidłowa?

5
(1)
wilgotność powietrza w mieszkaniu

Sezon grzewczy to czas, gdy w naszych domach pojawia się problem suchego powietrza
Kaloryfery są zwykle odkręcone na pełną moc, a wietrzenie zostaje ograniczone do minimum w obawie przed przeziębieniami.

Tymczasem wilgotność powietrza, obok jego temperatury, to najważniejszy czynnik wpływający bezpośrednio na nasz komfort i zdrowie.

1. Czym jest wilgotność powietrza i jak ją zmierzyć?

Wilgotnością powietrza określamy zawartość wody w jego objętości. Dzielimy ją na względną i bezwzględną:
  • Bezwzględna wilgotność powietrza wyrażana jest w g/m³, co pozwala określić, ile wody jest rozpuszczone w 1 m³ powietrza.
  • Względna wilgotność powietrza jest wyrażona w procentach i przedstawia stosunek faktycznej ilości wody w powietrzu do ilości maksymalnej, przy uwzględnieniu aktualnej temperatury. 
Mierząc wilgotność powietrza w domu weź pod uwagę wilgotność względną – przyjmuje się, że najzdrowszy przedział to 40-60% [1]. Aby dokonać pomiaru wilgotności powietrza, potrzebujesz specjalnego narzędzia – higrometru
Prawidłowy i nieprawidłowy Poziom wilgotności powietrza

Higrometr w wersji tradycyjnej przypomina zegar, ponieważ odczyt wilgotności jest możliwy za pomocą wskazówki, a połączenie z termometrem analogowym nie wymaga zasilania elektrycznego. Jego niewątpliwą zaletą jest ekonomiczna cena.

Higrometr elektroniczny to rozwiązanie nowoczesne, a więc droższe, ale przy tym bardziej precyzyjne. Dzięki termometrowi z czujnikiem elektronicznym, możliwe jest również odczytanie temperatury.

Najbardziej zaawansowane modele higrometrów elektronicznych możesz podłączyć do osuszacza lub nawilżacza powietrza, by automatycznie regulował  wilgotność powietrza w otoczeniu.

Higrometr tradycyjny i elektroniczny

2. Wpływ pór roku na wilgotność powietrza.

Wilgotność powietrza zmienia się tak, jak zmieniają się pory roku. 

Wraz z nadejściem zimy, wilgotność względna powietrza na zewnątrz rośnie, ale kiedy to samo powietrze wpadnie przez okno do ogrzanego pomieszczenia, w wyniku różnicy temperatur traci swoją wilgoć. Mówi o tym wykres Molliera [2]:

Jeśli przyjmiemy, że na zewnątrz jest 0°C, a wilgotność względna powietrza utrzymuje się na poziomie 80%, takie powietrze wpadające do pomieszczenia o temperaturze 22°C straci znaczną część swojej wilgoci, która spadnie do 18%.

Z kolei wiosną i latem z roku na rok mamy coraz większy problem z suszami w wyniku braku opadów atmosferycznych, co również skutkuje tym, że wilgotność powietrza utrzymuje się na zbyt niskim poziomie.

3. Wilgotność powietrza na zbyt niskim poziomie – skutki

Dolegliwości układu oddechowego i podatność na zachorowania

Suche powietrze, zwłaszcza zimą, może powodować podrażnienia dróg oddechowych, jak również nasilać objawy astmy, zapalenia oskrzeli i zatok.

Suche powietrze sprzyja również przeziębieniom i infekcjom, ponieważ jest to doskonałe środowisko dla wirusów mogących swobodnie się przemieszczać. 

Symulacja wykonana przez japońskich naukowców potwierdziła, że niska wilgotność powietrza sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa[3]:

Wpływ niskiej wilgotności powietrza na zdrowie
Przesuszona, szybciej starzejąca się skóra

Niska wilgotność powietrza może być przyczyną zmniejszenia elastyczności skóry i utratę jej funkcji ochronnej. W wyniku tego każdy kontakt z alergenami lub substancjami drażniącymi sprawia, że Twoja skóra może zostać łatwiej uszkodzona. Jeżeli dodatkowo cierpisz np. na atopowe zapalenie skóry, niska wilgotność powietrza może nasilać objawy.

To również problem natury estetycznej – sucha skóra szybciej się starzeje, pojawiają się zmarszczki i bruzdy.

Niska wilgotność powietrza to sucha skóra a w efekcie zmarszczki
Nasilone objawy alergii

W suchym powietrzu z łatwością rozwija się roztocze kurzu domowego – bardzo silny alergen. Zwłaszcza u dzieci może pojawić się alergiczny nieżyt nosa, podrażnienia skóry, bóle głowy, reakcje astmatyczne, które mogą nasilać się w trakcie snu.

Dlatego tak ważne jest, by powietrze w sypialni lub pokoju dziecka było odpowiednio nawilżone.

Suche-powietrze-a-roztocze-kurzu-domowego
Niszczejące meble i podłogi

Niska wilgotność powietrza w domu to negatywne konsekwencje nie tylko dla jego mieszkańców, ale i mebli oraz drewnianych podłóg. Suche powietrze powoduje m.in. ich matowienie, przebarwienia i pęknięcia.

4. Sposoby na zoptymalizowanie wilgotności powietrza

Mokre pranie na grzejniku - sposobem na suche powietrze

Rozwieszenie mokrego prania na kaloryferze nawilży powietrze, jednak na krótko – pranie wyschnie, a wraz z nim w pomieszczeniu znowu zapanują niekorzystne warunki.

Mechaniczna wentylacja sposobem na suche powietrze

Mechaniczne wentylatory lub nawiewniki w oknach, które wymuszą cyrkulację powietrza, usuwając to suche na zewnątrz. Jest to jednak koszt finansowy.

Wietrzenie mieszkania sposobem na zbyt suche powietrze

Regularne wietrzenie pomieszczeń nawet zimą jest szybką alternatywą dla osób, które nie chcą lub nie mogą ingerować w strukturę budynku za pomocą wentylatorów i nawiewników.

rosliny-domowe-sposob-na-suche-powietrze

Zaprzyjaźnienie się z roślinami domowymi, które są naturalnymi nawilżaczami powietrza. Najlepsze będą te gatunki, które wyparowują duże ilości pobranej wody, np. bluszcz i paproć.

Jeśli problemem w Twoim mieszkaniu jest zbyt niska wilgotność powietrza, a domowe metody zawodzą, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w nawilżacz powietrza – najlepiej ewaporacyjny, który w naturalny sposób wytworzy nawilżającą, chłodną mgiełkę. 

Taki nawilżacz powietrza z łatwością dopasujesz do wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować, stosując się do wskazówek producenta.

Ten finansowy wydatek zostanie szybko zrekompensowany lepszym zdrowiem i dobrym samopoczuciem domowników.

Spodobała Ci się recenzja? Oceń Nas 🙂

Średni wynik 5 / 5. Ilość głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił tej recencji. Bądź pierwszy!

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Udostępnij!

Przykro nam, że nie spodobał Ci się nasz artykuł

Chcemy go poprawić

Powiedz nam, co powinniśmy zmienić?

Wilgotność powietrza w domu – jaka jest prawidłowa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry