Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej, czy to rozwiązanie ma sens?

0
(0)
Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej

Klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej, zwane często monoblokami lub klimatyzatorami przenośnymi, pozwolą Ci przetrwać upał. Te specyficzne urządzenia, umożliwiają chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń bez konieczności montowania jednostki na balkonie lub elewacji budynku. To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze wszędzie tam, gdzie montaż klimatyzacji typu split jest utrudniony.

Jak działa klimatyzator bez jednostki zewnętrznej?

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej działa na zasadzie zamkniętego cyklu chłodniczego, w którym wszystkie kluczowe elementy – sprężarka, skraplacz, parownik i wentylatory – znajdują się wewnątrz jednej obudowy. Z tego względu często nazywany on jest monoblokiem.

Zasada działania klimatyzatora przenośnego jest powtarzalny cyklem, w którym czynnik chłodniczy krąży między skraplaczem a parownikiem, zmieniając swój stan skupienia. 

1. Na początku urządzenie pobiera ciepłe powietrza z pomieszczenia.

2. Następnie dochodzi do parowania czynnika chłodniczego w parowniku — płyn zamienia się w gaz, obniżając swoją temperaturę, a zimne powietrze jest transportowane do wnętrza za pomocą wentylatora. 

3. W kolejnym etapie gazowy czynnik chłodniczy trafia do sprężarki, gdzie zostaje sprężony, co podnosi jego temperaturę i ciśnienie. Dzięki temu czynnik chłodniczy może trafić na skraplacz i oddać ciepło przez rurę wyrzutową. 

4. Gdy to się stanie, cały proces zaczyna się od początku.

Fersk Vind 2 szary pokój

W klimatyzacji typu split zasada działania jest analogiczna, z tym że urządzenie jest podzielone pomiędzy jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, czyli skraplacz i parownik.

Przenośny klimatyzator jest przeznaczony do pracy we wnętrzu pomieszczenia lub na zewnątrz. Niektóre z modeli można wystawić na balkonie lub tarasie.

Warto wiedzieć, że do skutecznego działania tego typu urządzeń konieczne jest podłączenie rury wyrzutowej do okna lub otworu w ścianie.

W większości klimatyzatorów przenośnych uszczelka okienna do montażu urządzenia jest dołączona do zestawu.

Klimatyzator monoblok i split – porównanie

Klimatyzator monoblok i split różnią się budową i funkcjonalnością. Klimatyzacja split to większa moc chłodzenia, cichsza praca, większa efektywność energetyczna i wygoda użytkowania. Jej wadą jest natomiast wysoka cena i skomplikowany montaż. Jeśli chodzi o elastyczność i łatwą instalację, przeważa klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej. 

  Klimatyzator monoblok Klimatyzator split
Budowa jedna obudowa z wszystkimi podzespołami dwie jednostki – zewnętrzna i wewnętrzna
Cena mobilna klimatyzacja jest zdecydowanie tańsza niż split klimatyzacja split jest droższa, a montaż to kolejny koszt
Hałas monoblok jest głośniejszy, bo wszystkie elementy są w jednej obudowie split jest cichszy, bo głośna sprężarka znajduje się na zewnątrz budynku
Instalacja montaż przenośnej klimatyzacji jest łatwy i nie wymaga uprawnień montaż klimatyzacji split wymaga uprawnień i ingerowania w strukturę budynku
Moc chłodzenia Urządzenia przenośne są słabsze. Ich moc to zakres od 2 do 5 kW Klimatyzatory split są mocniejsze. Ich moc to zakres od 2 do 10 kW
Efektywność energetyczna Ten sprzęt zużywa więcej prądu niż klimatyzacja typu split Sprzęt z jednostką zewnętrzną jest bardziej energooszczędny
Klimatyzator monoblok i split - porównanie

Dla kogo jest klimatyzator bez jednostki zewnętrznej

    • dla osób, które wynajmują mieszkanie,

    • dla wszystkich tych, którzy szukają ulgi w upalne dni,

    • dla osób, które nie uzyskały pozwolenia na montaż klimatyzacji split,

    • dla tych, którzy szukają taniego sposobu na upał,

    • dla osób, które nie chcą ingerować w strukturę zewnętrzną budynku.

Monoklima – co to takiego? Czy warto kupić taki sprzęt?

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej może przybrać różną formę. Poza klasycznym klimatyzatorem przenośnym do wyboru mamy także monoklimę, czyli specyficzne urządzenie chłodzące przypominające nowoczesny kaloryfer.

W tym rozwiązaniu wszystkie podzespoły są zintegrowane w jednej obudowie, umieszczonej wewnątrz pomieszczenia. 

Monoklima działa na zasadzie klasycznego cyklu chłodniczego, jednak ciepło jest odprowadzane na zewnątrz budynku za pomocą dwóch otworów wentylacyjnych (kanałów) wykonanych w ścianie zewnętrznej. 

Jeden otwór służy do zasysania świeżego powietrza z zewnątrz, a drugi do wyrzutu gorącego powietrza powstałego podczas procesu chłodzenia. 

W ten sposób urządzenie schładza powietrze w pomieszczeniu, a ciepło jest usuwane na zewnątrz bez konieczności montowania zewnętrznego agregatu.

Warto rozważyć zakup takiego sprzętu, choć ma on kilka bardzo istotnych wad. Po pierwsze monoklima wymaga wykonania otworów w ścianie budynku, a po drugie taki sprzęt jest słabszy niż klimatyzacja split.

Decydując się na to rozwiązanie, trzeba liczyć się z dużym hałasem i wysoką ceną zakupu to nawet 10 000 zł.

Jaki klimatyzator bez jednostki zewnętrznej wybrać i dlaczego?

Klimatyzator przenośny powinien być mocny i wielofunkcyjny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zwróć uwagę na takie parametry jak:

    • moc chłodnicza — na każde 10 m² powierzchni potrzebujesz około 1 kW mocy chłodniczej. Przykładowo, do pokoju o powierzchni 20 m² sprawdzi się klimatyzator o mocy około 2–3,5 kW.

    • przepływ powietrza — najlepiej, żeby był większy niż 350 m³/h.

    • klasa energetyczna — polecamy sprzęty, które mają klasę energetyczną A lub A+.

Ważne są również dodatkowe tryby pracy, które zwiększają funkcjonalność sprzętu. Nowoczesne klimatyzatory mogą chłodzić, ogrzewać, osuszać i cyrkulować powietrze, a nawet je oczyszczać.

Przykładem wielofunkcyjnego klimatyzatora, który zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu jest Fersk Vind 2. Wyróżnia go wysoka moc chłodzenia (3,5 kW), funkcja oczyszczania powietrza za pomocą filtra HEPA i sterowanie za pomocą Wi-Fi

To solidny klimatyzator bez jednostki zewnętrznej, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Fersk Vind 2 Wifi Hepa klimatyzator przenosny z funkcja oczyszczania w dwoch kolorach

Podsumowanie

Klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej, takie jak monoklima czy klimatyzatory przenośne, to praktyczne rozwiązania dla osób, które nie mogą lub nie chcą montować tradycyjnych systemów split. 

Mobilna klimatyzacja daje szybkie ukojenie podczas upałów, podczas gdy monoklima jest droga, a jej montaż wymaga wykonywania otworów w ścianie. 

Choć oba te rozwiązania mają pewne ograniczenia, takie jak mniejsza wydajność czy generowany hałas, sprawdzają się doskonale w małych i średnich pomieszczeniach oraz w miejscach o specyficznych wymaganiach architektonicznych. 

Wybór odpowiedniego modelu warto oprzeć o mocy chłodniczej, funkcjach dodatkowych i poziomie hałasu. Dobry klimatyzator przenośny powinien być mocny, posiadać duży przepływ powietrza, zużywać mało prądu i posiadać wiele funkcji dodatkowych. 

A Ty? Czy już wiesz, na jakie rozwiązanie postawić?

Spodobała Ci się recenzja? Oceń Nas 🙂

Średni wynik 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tej recencji. Bądź pierwszy!

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Udostępnij!

Przykro nam, że nie spodobał Ci się nasz artykuł

Chcemy go poprawić

Powiedz nam, co powinniśmy zmienić?

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej, czy to rozwiązanie ma sens?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę